Apteka
 

Suplementy diety a leki

Reklamy produktów medycznych otaczają nas ze wszystkich stron. Osoby spoza branży najczęściej mówią, że widziały reklamę leku. To nie do końca prawda. Leków na receptę nie wolno reklamować w ogóle. Te do kupienia bez recepty są reklamowane, jednak są zupełnie czymś innym, niż jeszcze częściej reklamowane suplementy diety. Czym zatem dwa ostanie produkty różnią się od siebie?

Suplementy diety

Suplementy diety nie są lekami. Lekarze często zalecają je swoim pacjentom, jednak nie mają one działania leczniczego, a są wsparciem naszej codziennej diety. Skutki spożywania suplementów można odczuć dopiero po jakimś czasie. Nie mają one silnego działania – jeśli zdarzy nam się pominąć tabletkę, lub nieopatrznie weźmiemy dwie, nasz organizm znacząco tego nie odczuje. Producent suplementu nie musi rejestrować swoich produktów. Wystarczy, że powiadomi o chęci sprzedaży Główny Inspektorat Sanitarny. Na opakowaniu suplement powinien pojawić się napis „suplement diety”, jednak na wielu z nich nie ma wskazań, jak je spożywać. Producenci nie muszą udowadniać skuteczności swoich produktów (co oczywiście nie oznacza, że nie są one skuteczne!).

Leki

Leki mają za zadanie zwalczać konkretne choroby. Ich sprzedaż jest ściśle kontrolowana przez stworzone do tego celu instytucje. Lek przed sprzedażą musi być zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Podlegają one także inspekcji farmaceutycznej. Opakowanie leku musi zawierać numer dopuszczenia do obrotu. Leki OTC (sprzedawane bez recepty) na opakowaniach muszą mieć informację mówiącą, że to lek wydawany bez recepty, lub produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza. Osoba decydująca się na spożycie leku powinna ściśle trzymać się wskazań i przeciwwskazań podanych na ulotce. Leki są skuteczne nawet zażyte jednostkowo, dlatego w przypadku przedawkowania należy koniecznie udać się do lekarza.