Apteka
 

Kilka słów o dermokosmetykach

W ostatnich latach dużo można usłyszeć o dermokosmetykach. Zazwyczaj są one sprzedawane w dobrych aptekach, a na ich temat krążą sprzeczne opinie. Najprościej mówiąc, to kosmetyki, którym jednak blisko jest do farmaceutyków. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Tylko marketing?

Nowoczesne dermokosmetyki zazwyczaj są droższe niż kremy z supermarketu. Wiele osób  twierdzi, że przedrostek „dermo” to tylko chwyt marketingowy, tłumaczący wyższe ceny. Przeciwnicy twierdzą też, że mimo stosowania dermokosmetyków ich skóra nie zyskała młodszego wyglądu, są więc przekonani, że nie są one skuteczne. Czy to jednak sprawiedliwa opinia? Niestety nie. Przede wszystkim dermokosmetyki nigdy nie dadzą tak spektakularnego efektu jak zaawansowane operacje plastyczne, nie można więc spodziewać się całkowitego zniknięcia zmarszczek czy spłaszczenia bruzd. Nieprawdą jest również to, że dermokosmetyki  są bezpodstawnie droższe. Jeśli porównamy ich skład okaże się, że mocno odbiega on od składu taniego kremu z supermarketu. Dermokosmetyki zawierają duże ilości substancji aktywnych, a zbędna chemia jest w nich ograniczona do minimum. Najbardziej odczuwają to osoby o cerze wrażliwej lub ze skłonnościami do uczuleń. Dermokosmetyki niewątpliwe są o wiele bardziej skuteczne, niż zwykłe kosmetyki z sieciowych drogerii.

Co warto wiedzieć o dermokosmetykach?

Przede wszystkim to, że nie są one dziełem przypadku. Nad składem każdego kosmetyku pracuje szereg naukowców: kosmetologów, dermatologów, farmaceutów a nawet chemików. Dermokosmetyki poddawane są szeregom testów i badań, większość z nich trwa przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dermokosmetyki dopasowuje się do konkretnego rodzaju skóry i jej problemów. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki produkt wybrać, zawsze warto poradzić się farmaceuty w aptece. Efekty stosowania dermokosmetyków widać dopiero po kilku tygodniach, a czasami nawet miesiącach stosowania. Warto używać ich profilaktycznie, nawet gdy nie mamy problemów z cerą, by zachowała ona młody wygląd na dłużej.