Apteka
 

Czy preparaty na odchudzanie naprawdę działają?

Otyłość to problem XXI wieku. Coraz więcej ludzi walczy z nadwagą. Nic w tym dziwnego: jemy produkty coraz gorszej jakości, chętnie sięgamy po fast foody i słodycze, nie jesteśmy aktywni fizycznie, a do tego wszędzie staramy się dotrzeć samochodem, by oszczędzać czas. Efektem jest to, że zarówno dorośli, jak i coraz młodsze dzieci mają dodatkowe kilogramy, które wpływają na ich ogólne samopoczucie i zdrowie.

Suplementy diety

W telewizji często możemy zobaczyć reklamy różnorodnych suplementów diety. Wśród nich  widujemy też preparaty na odchudzanie. Czy są one skuteczne? Tak, ale pod kilkoma warunkami. Preparaty na odchudzanie wspomagają utratę kilogramów, jednak nie zastąpią całkowicie odpowiedniej diety czy wysiłku fizycznego. Samo regularne spożywanie tabletek nie spali nadmiaru tłuszczu w naszym organizmie. Środki na odchudzanie przyspieszają utratę kilogramów, jeśli sumiennie weźmiemy się za dietę. Dzięki nim szybko widać jej efekty na wadze, a my jesteśmy bardziej zmotywowani do dalszego trzymania się restrykcji żywieniowych. Preparaty na odchudzanie zdecydowanie działają i wspomagają chudnięcie, ale trzeba im trochę pomóc.

Jak działają?

Jak działają preparaty na odchudzanie? Na kilka sposobów. Przede wszystkim nie dopuszczają do zatrzymywania się wody w organizmie, oraz hamują apetyt, zwłaszcza na słodycze. Tabletki ograniczają wchłanianie niektórych składników (np. węglowodany czy tłuszcz), a do tego stymulują ich wydalanie z organizmu. Ponadto stymulują  nasze ciało do działania. Wspomagają pracę trzustki, wątroby, oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w organizmie. Preparaty z błonnikiem ułatwiają trawienie, a do tego potęgują uczucie sytości po zjedzonym posiłku. Część z nich dodatkowo odtruwa organizm. W ich skład zazwyczaj wchodzą ekstrakty z mango, zielonej herbaty i kawy, ostre przyprawy, wyciągi z guarany, jagody acai, tauryny, l-karnityna, kwas HCA, błonnik i chrom. Jednak produkty różnych firm mogą różnić się od siebie składem.