Apteka
 

Co powinno się znaleźć w domowej apteczce?

Tendencja do niepotrzebnego gromadzenia leków jest właściwa dla wielu gospodarstw domowych. Magazynowanie zbędnych leków lub takich, których data ważności straciła aktualność nie jest dobrym pomysłem. Niemniej, warto kontrolować stan podstawowych środków pierwszej pomocy. Problem zdrowotny może każdemu z nas przydarzyć się niespodziewanie – warto wówczas być odpowiednio zabezpieczonym. Sprawdźmy, po jakie artykuły udać się do najbliższej apteki w celu skompletowania domowej apteczki.

 

Materiały opatrunkowe i drobny sprzęt medyczny

Podstawowymi artykułami, które powinny znaleźć się w domowej apteczce, są materiały opatrunkowe oraz środki dezynfekcyjne. Niezbędne będą gazy opatrunkowe, bandaże, kompresy jałowe i opaski uciskowe. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów plastrów – np. wodoodpornych, z opatrunkiem i na rolce. Do odkażania należy mieć w zanadrzu wodę utlenioną, sól fizjologiczną oraz spray z oktenidyną i spirytus salicylowy. Nie zapomnijmy o środkach łagodzących oparzenia termiczne i słoneczne, jak pantenol oraz o maściach z antybiotykami, ułatwiającymi gojenie się ran. Przydatne mogą okazać się żele przeciwświądowe, łagodzące ukąszenia komarów. Niezbędnym artykułem jest także termometr. Drobny sprzęt medyczny znajdziemy w każdej, dobrze zaopatrzonej aptece.

 

Leki pierwszej potrzeby i preparaty na urazy

W każdej aptece bez trudu zaopatrzymy się w preparaty na miejscowe stłuczenia, urazy i obrzęki. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku żele ze składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Niezależnie od nich, domową apteczkę powinno się wyposażyć w leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pracownik apteki zaproponuje nam zapewne paracetamol lub ibuprofen. Pamiętajmy, że dla małych dzieci należy wybrać ten lek w postaci wygodnych do aplikacji czopków lub syropów. W domowej aptecznie nie może zabraknąć leków przeciwbiegunkowych i elektrolitów, zapobiegających odwodnieniu.

 

W sytuacji, gdy domownicy mają problemy z nagłymi reakcjami alergicznymi – dodatkowo należy nabyć leki przeciwalergiczne oraz wapno. Niezbędne okażą się również leki wieloskładnikowe, łagodzące objawy przeziębienia. W aptece znajdziemy wiele ich typów, z których najbardziej popularne są saszetki. Pracownik apteki może nam dodatkowo zaproponować syrop na kaszel suchy i mokry, tabletki łagodzące ból gardła oraz krople do nosa. Domową apteczkę można uzupełnić kroplami żołądkowymi oraz preparatami na niestrawność, zgagę, wzdęcia i zaparcia. Przydatne mogą okazać się również preparaty roślinne, ułatwiające zasypianie i łagodzące napięcia nerwowe.