Apteka
 

Charakterystyka materiałów opatrunkowych

Materiały opatrunkowe różnią się między sobą zastosowaniem i właściwościami. W zależności od typu rany, jej lokalizacji, głębokości, rozmiaru czy charakteru dobiera się właściwy opatrunek. Inne wykorzystuje się do złamań otwartych, a inne do złamań zamkniętych. Materiały opatrunkowe mają jedną, wspólną cechę – są jałowymi opatrunkami.

Zastosowanie

Materiały opatrunkowe służą nie tylko do osłaniania ran, ale także spełniają inne funkcje. Jedne z nich zawierają substancje przeciwbakteryjne, wspomagające gojenie się ran, inne znieczulają miejscowo, działają przeciwbólowo lub ułatwiają krzepnięcie krwi. Przy oparzeniach stosuje się kompresy gazowe. Materiały opatrunkowe są poddawane sterylizacji, by pozbyć się wszelkich bakterii. Tlenek etylenu wykorzystuje się w sterylizacji chemicznej, a w radiacyjnej promieniowanie jonizujące. Do materiałów, z jakich są wykonywane opatrunki, należą celuloza, bawełna i poliamid. Do opatrywania ran najlepsze będą wyjałowione materiały typu bandaż, gaza, wata, plastry, siatka opatrunkowa, opaska elastyczna lub spongostan. Materiały opatrunkowe ułatwiają udzielenie pierwszej pomocy podczas urazów, skaleczeń czy ciężkich ran.

Rodzaje

W zależności od funkcji wyróżnia się kilka rodzajów materiałów opatrunkowych. Opatrunki osłaniające używa się w celu osłonięcia rany przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegania wyciekaniu krwi lub płynów ustrojowych. Wykorzystuje się je przeważnie do ochrony przy urazie oka czy głowy, otarciach, złamaniach otwartych kości lub poparzeniach. Opatrunek obłożeniowy składa się z gazy lub wacika i elementu usztywniającego. Stosuje się go przy złamaniach kończyn górnych czy dolnych oraz przy ranach z ciałem obcym w ciele. Opatrunek uciskowy hamuje krwawienie z żył i tętnic. Na ranę przykłada się gazę i element uciskający, a następnie okręca się ją bandażem. Opatrunku procowego używa się przy urazach nosa. Gazę przytrzymuje się przy nosie i bandażuje całą głowę. Opatrunek Desaulta jest wykorzystywany do unieruchomienia stawu ramiennego. Przymocowuje się nim kończynę górną do klatki piersiowej poprzez obwoje opasek.